Biznesowy pomysł ma szansę na realizację jedynie wówczas, gdy spina mu się jego biznesplan. Dzięki niemu dokładnie zdefiniujemy krótkoterminowe i długoterminowe cele biznesowe, wykonamy analizę finansową oraz oszacujemy szanse powodzenia planowanego biznesu. Jak przygotować biznesplan? O czym należy pamiętać?
Nawet najwspanialsza inicjatywa może się nie udać, jeśli jej nie przemyślimy. Musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, a jednym z ważniejszych są oczywiście kwestie opłacalności całego przedsięwzięcia. W planie biznesowym nie może zabraknąć analizy finansowej, która pokaże, czy zakładane cele i zadania są realne i możliwe w realizacji.
Znane porzekadło mówi: „mierz siły na zamiary”. Dobry biznesplan jest właśnie taką miarą, która jest w stanie pomóc nam w oszacowaniu szansy na powodzenie przedsięwzięcia po zderzeniu się z twardą rynkową rzeczywistością. Dobra analiza strategiczna, doradztwo strategiczne, strategia w organizacji określenie celów, skorzystanie z profesjonalistów np Interim Manager
Najważniejszym zadaniem biznesplanu jest więc wskazanie, czy zakładana działalność zagwarantuje płynność finansową, a w efekcie wypracuje zysk, który pokryje wszystkie wydatki związane z firmą.
Biznes plan jest narzędziem niezbędnym przy podejmowaniu decyzji menedżerskich. Powinien zawierać konkretne założenia biznesowe, wpisywać się w strategię rozwoju firmy i uzasadniać wartość biznesową po zrealizowaniu danego przedsięwzięcia. Często biznes plan jest wykorzystywany do pozyskania finansowania danego przedsięwzięcia. Rzetelnie przygotowany jest najbardziej istotnym elementem w celu pozyskania potencjalnego inwestora, który planuje zainwestować swój kapitał.
Główne obszary projektu:
Koncepcja VBM wykracza poza typowe zarzadzanie wynikami firmy, przychodami, marżami czy zyskiem. VBM koncentruje się na zarządzaniu wartością firmy. Każda firma a szczególnie różne branże mogą mieć charakterystyczne podejście do trwałego budowania wartości firmy i wskaźników określających VBM
Analiza finansowa przedsiębiorstwa to wiarygodne źródło informacji dla właścicieli i inwestorów i rad nadzorczych. Dobra analiza finansowa pozwala sprawdzić i zweryfikować rzeczywistą kondycję finansową firmy. Daje obraz poszczególnych obszarów biznesu i pozwala wyciągać wnioski w zakresie rentowności, płynności, wspomagania finansowego (zadłużenia) i efektywności działania.
Właściwe zarządzanie finansami jest podstawą do skutecznego doboru strategii służących realizacji celów biznesowych.
Ocenę sytuacji finansowej przeprowadza się w następujących obszarach:
Controlling to złożony proces, którego głównym celem jest wspomaganie planowania, organizowania, kontroli oraz motywowania, czyli klasycznych funkcji zarządzania. Przyczynia się do ujednolicania planów i skoordynowania decyzyjności wszystkich obszarów funkcjonalnych i wszystkich szczebli decyzyjnych według jednolitego systemu celów.
Controlling jest skutecznym narzędziem przyczyniającym się w sposób istotny do rozwoju przedsiębiorstwa zorientowanego na wynik. Controlling nie zastępuje zarządzania, ale czyni go bardziej efektywnym.
W ramach naszych działań oferujemy:
„Nasza opinia na temat wiedzy konsultanta, jakości pracy oraz organizacji jest bardzo wysoka. Przedmiot został zrealizowany w sposób profesjonalny, zrealizowano wszystkie cele, zachowując wysoki poziom merytoryczny. Na uwagę zasługuje również wysoka aktywność w działaniu oraz zdolność komunikowania się i budowania relacji”
„Projekt został zrealizowany w sposób w pełni profesjonalny z uwzględnieniem potrzeb firmy Real i z proponowaniem odpowiednich rozwiązań.
Warto podkreślić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne zespołu konsultantów”
„Dzięki świetnej współpracy i udało się wypracować bardzo dobrze dopasowany do specyfiki i potrzeb pracowników naszej firmy, projekt nowoczesnego i unikalnego na rynku systemu premiowego, opartego na banku premii”
Projekt szkoleniowy został zrealizowany profesjonalnie i bardzo wysoko oceniony …. możemy rekomendować trenera jako solidnego i kompetentnego partnera.”
„Trener jest godnym polecenia partnerem, z którym zamierzamy współpracować przy realizacji następnych przedsięwzięć i szkoleń…Uczestnicy szkolenia wysoko ocenili kwalifikacje i zaangażowanie trenera …”
„Pragnę serdecznie podziękować Panu Sebastianowi Trzaska za wkład w tworzenie metody sporządzania opisów i wartościowania stanowisk w służbie cywilnej, opracowanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”
+ 48 515 803 244 Zadzwoń do nas już teraz