- Premiowanie zadaniowe pracowników
- Analiza stanowisk pracy
- Metody analityczno punktowe wartościowania
- Metody klasyfikacyjne wartościowania
- Proces analizy, wyceny stanowisk pracy
- Tabele i mapy klasyfikacyjne
- Wycena rynkowa i wartościowanie pracy
- Tabele płac zasadniczych
Projekty wartościowania stanowisk pracy rozpoczynają się od gruntownego przygotowania stanowisk pracy do ich analizy i wyceny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja stanowisk pracy, opisów stanowisk pracy, użycie narzędzi do identyfikacji trudności pracy. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór metodologii wartościowania stanowisk pracy, z tym wiąże się wybór odpowiedniej metody wartościowania. Możemy zastosować metodę klasyfikacyjną, mapowanie stanowisk pracy, wartościowanie stanowisk pracy metodą analityczno punktową. Projekty wartościowania z użyciem metod analityczno punktowych są zalecane w dużych organizacjach gdzie mamy skomplikowane i zróżnicowane stanowiska pracy. Metodologia analityczno punktowa często jest również stosowana w przypadku uzyskania większej transparentności procesu wyceny. Jest dokładniejsza. Wartościowanie może być przeprowadzone również przy użyciu indywidualnych metod wartościowania. Mogą to być metody wartościowania z uwzględnieniem niezbędnych kompetencji oraz wpływu biznesowego stanowiska pracy.
Wartościowanie jest procesem, który najczęściej prowadzi do opracowania systemu klasyfikacyjnego. System klasyfikacyjny to ułożenie stanowisk pracy w pionowe grupy o określonej wartości. Kolejnym krokiem najczęściej jest opracowanie tabeli wynagrodzeń zasadniczych lub systemu płac zasadniczych. Podczas procesu wartościowania stanowisk pracy bardzo często dokonuje się również analizy poprawności zdefiniowania stanowisk pracy, pracujemy również przy projektach, w których dokonywana jest analiza obciążenia pracą na danym stanowisku. Proces wartościowania co do zasady dotyczy stanowiska pracy nie dotyczy osoby.
Wstępna identyfikacja celu wartościowania – rozmowa z Klientem, specjalista HR, określenie dla jakich celów ma być wykonane wartościowanie oraz jaki system płac zasadniczych ma powstać na jego podstawie
Audyt systemu płac zasadniczych – szczegółowa analiza obecnych rozwiązań systemu płac zasadniczych, systemu klasyfikacyjnego, systemu zarządzania płacami,
Identyfikacja i analiza stanowisk pracy – proces identyfikacji treści i wymagań na stanowiskach pracy
Wybór jednej z autorskich metod wartościowania Anacco lub zaprojektowanie nowej metody wartościowania – projekt, test, dostosowanie,
Proces wartościowania – wycena, punktacja, weryfikacja i sprawdzenie wyników
Klasyfikacja do grup zaszeregowania – klasyfikacja i mapowanie stanowisk
Tabela płac zasadniczych – opracowanie stawek, systemów awansowych, polityki płacowej
Wartościowanie stanowisk pracy jest procesem głównie realizowany dla celów opracowania systemu płac zasadniczych. W większości przypadków efektem końcowym procesu wartościowania jest klasyfikacja stanowisk do grup zaszeregowania a dalej opracowanie tabeli wynagrodzeń, stawek, systemów awansu, mapowania stanowisk pracy, przygotowania odpowiedniej polityki płacowej w zakresie płac zasadniczych.
Tak realizujemy szkolenia w zakresie wartościowania stanowisk pracy. Są to szkolenia zarówno informacyjne gdzie uczestnicy poznają czym jest wartościowanie stanowisk pracy, jak należy przygotować organizację do wartościowania stanowisk pracy, jak wygląda proces, jakie są zasady tworzenia tabeli wynagrodzeń zasadniczych. Drugi rodzaj szkoleń w zakresie wartościowania stanowisk pracy to szkolenia projektowe gdzie uczestnicy zdobywają specjalistyczną wiedzę jak zaprojektować metodę wartościowania, wykonać proces, opracować system płac zasadniczych
Tak, realizujemy projekty zarówno wersji online jak i hybrydowej. Prowadzone w ten sposób proces jest nadal tej samej wysokiej jakości. Czas realizacji procesu wydłuża się z uwagi na specyfikę pracy w systemie online, konieczne uzgodnienia konsultacje.
Nie, w ramach projektu otrzymują Państwo licencję na skorzystanie z metody autorskiej Anacco. Metoda wartościowania stanowisk pracy może być również indywidualnie dostosowana lub zaprojektowana do Państwa specyfiki i oczekiwań systemu płac zasadniczych.
Nie, nie są wymagane. Opisy stanowisk pracy szczególnie dobrze przygotowane w zdecydowany sposób ułatwiają proces analizy i wartościowania stanowisk pracy. Posiadamy wysokiej klasy wiedzę ekspercką która umożliwia nam zastosowanie innych metod pozyskania informacji na temat wymagań na stanowisku pracy, trudności pracy, wymaganej odpowiedzialności, wymaganych kwalifikacji kompetencji i specyfiki. Opisy stanowisk pracy mogą być przygotowane łącznie z projektem wartościowania.
W przypadku profesjonalnej usługi nie jest to możliwe. Zarówno metoda wartościowania stanowisk pracy, metodologia wartościowania oraz organizacja prac jest tak skonstruowana aby wyniki były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości. Nieprawidłowe wyniki wartościowania mogą się pojawić w przypadku gdy wykonują prace osoby bez przygotowania do tego procesu oraz doświadczenia. Innym przypadkiem nieprawidłowych wyników wartościowania może być wadliwie dobrana lub zaprojektowana metoda wartościowania stanowisk pracy.
Większość naszych projektów jest kompleksowa rozpoczyna się analizą stanowisk pracy, wartościowanie stanowisk pracy, przygotowaniem systemów klasyfikacyjnych oraz przygotowaniem systemu płac zasadniczych w postaci tabeli wynagrodzeń, wyliczenia odpowiednich stawek, ustalenia zasad zarządzania płacami zasadniczymi
Nie. Wartościowanie jest procesem organizacyjnym Mającym na celu ustalenie szeregu rangowego od stanowisk od najmniejszej wartości do stanowisk o największej wartości. W ślad za tym ustalenia wynagrodzeń od najniższych do najwyższych. Analiza rynkowa informuje nas jaka jest nasza pozycja względem rynku. Podczas wykonywania analizy rynkowej zalecane jest wcześniejsze wartościowanie stanowisk pracy tak aby umożliwić odpowiednie dopasowanie stanowiska do zakupionego raportu. Porównanie rynkowe nigdy nie jest jednoznaczne- uwzględniamy specyfikę branży, rynku, wielkości firmy. Należy brać również pod uwagę konstrukcję całego systemu motywacji płacowej i jej składników oraz udziału płacy zasadniczej.
Jeśli projekt jest prowadzony przez naszą firmę takiego doświadczenia zespół nie musi posiadać. Podejmujemy działania w zakresie przygotowania zespołu do procesu, prowadzimy ten proces oraz nadzorujemy każdy jego etap, szczególnie etapy związane z analizą wyników i klasyfikacją.
Jesteśmy agencją konsultingową koncentrującą się na doradztwie strategicznym, operacyjnym, systemach zarządzania, systemach motywacji płacowej, zarządzaniu personalnym, psychologii komunikacji i motywacji, nowoczesnej pracy menedżera w zakresie przywództwa, diagnostyki indywidualnej menedżerów, diagnostyki organizacji. Wykonujemy zaawansowane projekty doradcze, oferujemy usługę interim managementu, realizujemy szereg szkoleń i treningów, realizujemy usługi w zakresie mentoringu menedżerskiego oraz shadow managementu dla strategicznej kadry menedżerskiej i właścicieli.
Warunki realizacji projektu w tym: konieczny czas na jego realizację, dostępne terminy wykonania usługi, informacje na temat harmonogramu, koniecznego zaangażowania po stronie Klienta, koniecznych materiałów do realizacji projektu, ceny projektu są indywidualnie uzgadniane z Klientem na etapie przygotowania oferty. Zapraszamy do kontaktu.
Wartościowanie stanowisk pracy jest procesem przede wszystkim analitycznym. Pozwala przeanalizować opisy stanowisk pracy, zarówno ich treść, wymagania w zakresie zadań i obowiązków, wymagania w zakresie kwalifikacji formalnych, wymagania w zakresie kompetencji postaw i zachowań oczekiwanych na danym stanowisku pracy. Sama analiza wykonywana podczas wartościowania stanowisk pracy pomaga w optymalizacji opisów stanowisk pracy, zbudowania odpowiednich struktur stanowisk pracy. Głównym celem procesu wartościowania stanowisk pracy jest wycena i ustalenie szeregu rankingowego tak aby dokonać klasyfikacji stanowisk pracy do grup zaszeregowania. Grupy zaszeregowania posłużą do zbudowania systemu płac zasadniczych tabeli wynagrodzeń zasadniczych. Wartościowanie jest również procesem w którym możemy w transparentny sposób uzasadnić różnicę w zakresie wartości a co za tym idzie wysokości wynagrodzenia dla posiadanych stanowisk pracy w organizacji.
Wartościowanie stanowisk pracy wydawałoby się iż jest systemem wyłącznie powiązanym stworzeniem płacy zasadniczej. Należałoby powiedzieć że jest narzędziem do określania płacy zasadniczej. Wartościowanie stanowisk pracy może być jednak połączone z innymi narzędziami i systemami HR. Należy pamiętać że wartościowanie jest procesem analitycznym więc na pewno będzie skorelowane z tym do czego analizy zostało stworzone czyli z opisami stanowisk pracy. Współcześnie wartościowanie stanowisk pracy, dobór odpowiedniej metody wartościowania jest podyktowane polityką wynagrodzeniową. Narzędzia i systemy z którymi można łączyć wartościowanie są następujące:
Napisz do nas +48 515-803-244
+ 48 515 803 244 Zadzwoń do nas już teraz